DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 23. 11. 2024

9:00 - 16:00

PŘIJĎTE SE PODÍVAT NA VLASTNÍ OČI

Technické lyceum
Informační technologie
Elektrotechnika
360 míst do 1. ročníku 2025/2026

Opravdu nemůžeš přijít? Dáme ti ještě náhradní možnost.

21.1.2025

15:00 – 17:00

Prezenční Informační den

Dovolte nám představit VOŠ a SPŠE Plzeň

Jaké obory u nás můžeš studovat?

Informační technologie

Pokud pravidelně sedáváš hodiny u počítače, jsi kreativní, jde ti matematika a zajímá tě, jak počítače vlastně fungují a co všechno dokáží, pak je obor Informační technologie přímo pro tebe. Vybereš si jednu ze specializací – Analýza, vývoj a správa nebo IT pro firmy a podnikání a budeš tak studovat přesně to, co tě nejvíc baví.

Elektrotechnika

Elektrotechnika či její zaměření Internet věcí jsou obory budoucnosti. Chytrá města, průmysl či domácnosti, roboti, řízení dopravních systémů i automatizace – to jsou příklady oborů, kde všude se můžeš uplatnit. Budeš tak studovat přesně to, co tě nejvíc baví.

Technické lyceum

Už dnes víš, že technika dává smysl, ale nechceš se rozhodovat předčasně? Technické lyceum je pak ideální volbou – nebudeš muset studovat věci, které nikdy nepoužiješ, ale dostaneš skvělý základ pro technickou VŠ různých oborů. Také proto, že se naučíš učit se. A to tě připraví na každou vysokou, českou i zahraniční.

Hledáte odpověď na otázky? Možná se na ně již někdo zeptal.

FAQ Den otevřených dveří

Povinné odborné praxe se u nás ve škole konají vždy ve 2. pololetí 2. a 3. ročníku. Už během studia se můžeš seznámit s různými firmami, které s naší školou spolupracují, a domluvit si praxi u některé z nich. Pokud máš ale ve svém okolí někoho, kdo by Ti praxi umožnil a zajistil, určitě se s ním můžeš domluvit. Vždy by ale praxe měla korespondovat s tím, co skutečně studuješ, a obor Internet věcí se velmi dobře uplatní prakticky kdekoliv. Konkrétně pak budeš řešit praxi se svým učitelem, vedoucím praxe, který bude na Tebe po celou dobu dohlížet. Až budeš podávat přihlášku ke studiu, rovnou napiš Elektrotechnika – Internet věcí.
Určitě je moc fajn, že uvažuješ o technickém oboru, a budeme moc rádi, když si vybereš naši školu. Informace k jednotlivým oborům nalezneš na webových stránkách školy www.spseplzen.cz.
Nemusíš. Konkrétní zaměření – silnoproud nebo slaboproud si volí studenti až od 3. ročníku studia poté, co absolvují společný základ. Máš tedy dost času na rozhodnutí a poznáš, co by Tě opravdu více bavilo. Oba obory jsou velice žádané zaměstnavateli a oba mají obrovské možnosti uplatnění. U oboru slaboproud si ještě dál můžeš vybrat nějakou specializaci podle svého zájmu. Jsou to Mechatronika, Telekomunikace a Zabezpečovací a poplachové systémy. U silnoproudu jsou hlavními odbornými předměty Elektroenergetika, Elektrické stroje a přístroje a Průmyslová elektronika a pohony. Na přihlášku rovnou napiš Elektrotechnika.
V Elektrotechnice je povinná výuka angličtiny, tedy jednoho cizího jazyka. V ostatních oborech na naší škole, tj. v Informačních technologiích a v Technickém lyceu je u nás povinná výuka dvou cizích jazyků. Všichni samozřejmě mají angličtinu, dále si mohou vybrat němčinu, španělštinu, ruštinu či francouzštinu.
Cvičení se rozumí praktická výuka v počítačových učebnách. Třída je rozdělena na dvě stejně početné skupiny. V současné době na škole vyučujeme programovací jazyk Java pro výuku základů programování, objektového programování, desktopových a mobilních aplikací. Pro vytváření webových aplikací používáme HTML, CSS, Javascript, PHP a navazující Frameworky. Nezáleží na typu firmy, ale na obsahu práce, kterou ve firmě žáci dělají. Musí souviset s IT. Spolupracujeme s min. 15 IT firmami z Plzně, u kterých je možné praxi absolvovat. Máme ale i žáky, kteří absolvovali skvělou praxi v Prazdroji. V první ročníku všichni absolvujete předmět Technika administrativy, kde se naučíte psát všemi deseti.
Určitě nemusíš mít strach, v IT pro firmy a podnikání je již od počátku vzniku oboru vždy v každém ročníku několik děvčat. Je pravdou, že v naší škole jsou kluci v převaze, ale v posledních letech holek přibývá – míváme jich ve škole tak kolem 30 - 50. Ale není třeba se obávat. Třeba tělocvik máte dívky společně, napříč třídami a ročníky a rozhodně se nemusíš trápit tím, že si tu nenajdeš kamarádku. Naopak, pokud máš kamarádku nebo spolužačku, která by chtěla studovat stejný obor, můžeme vás obě zařadit do jedné třídy. Co se týče oboru IT pro firmy a podnikání, je to obor, který je orientovaný do ekonomiky. Najdeš uplatnění v IT firmách nebo ve firmách využívajících IT systémy na analytických pozicích nebo jako projektová manažerka. Zkrátka jako někdo, kdo umí komunikovat se zákazníky, navrhovat řešení a smysluplně předat zadání ajťákům, kteří pak vše realizují. Podmínku pro nalezení vhodného řešení pro zákazníka je správný ekonomický nadhled.
Nejvíce se 3D tisku věnujeme v Technickém lyceu, ale i v oboru IT je této oblasti věnován prostor, a to ve 4. ročníku.
Určitě je! Ideální je zaměření Vývoj aplikací a správa systémů, které se již od 1. ročníku studia soustředí právě na vývoj aplikací, webdesign a programování. No a pokud by Tě obor opravdu bavil, můžeš u nás pokračovat ve studiu na VOŠ, kde máme studijní obor marketing a tam se rozhodně reklamní tvorba vyučuje. Navíc ve 4. ročníku ti pomůžeme získat další dovednosti v tvorbě 3D grafiky a vstoupíš s námi do světa VR.
Chemie se učí pouze v 1. ročníku a jedná se jen o rozšíření základních oblastí, které znáte ze základní školy. Je to základ, který byste měli znát pro další výuku technických předmětů a fyziky. Určitě je možné chemii jeden rok vydržet a zvládnout. Snažíme se učit zábavně a zapojit žáky třeba do pokusů. Samozřejmě při dodržení bezpečnosti.
Nemusíš, Martine. Studium je postavené tak, že postupně, jak se profiluješ a zjišťuješ, co Tě baví, si můžeš od 3. ročníku vybrat vhodné zaměření. Nabízíme zaměření Webdesign, Komunikaci, Elektrotechniku, Kybernetiku a Počítačové sítě. Čtyři tato zaměření jsou jasně technická a Komunikace je taková spíše zaměřená na ekonomické předměty. Tady se uplatní ti, kteří se chtějí pohybovat v prostředí techniky, ale necítí to jako svou hlavní prioritu. Výborná je návaznost na studium ekonomických či technicko-ekonomických oborů.
Ano, budeš mít odbornou maturitu a pokud budeš chtít, uplatníš se rovnou v praxi se svou odborností. Například absolventi zaměření Komunikace se výborně uplatní v administrativě, obchodních činnostech, jako asistenti manažerů, kontroloři kvality, správci archivů technické dokumentace, a to jak u tuzemských, tak i zahraničních firem. Absolventi dalších zaměření lycea pak nacházejí velmi podobné uplatnění jako by absolvovali přímo některý z našich oborů. Lyceum je sice velmi podobné jako gymnázium, ale u nás má výhodu odborného zaměření.
Neříkáme, že jsme snadná škola, ale stačí se trochu snažit a vytrvat. Výměnou za to je pak velmi dobrá šance na uplatnění v kterémkoliv z našich oborů. Celkově se úspěšnost u maturity pohybuje nad 90 %, takže pokud někdo zvládne běžné studium, pak velmi pravděpodobně zvládne bez problémů i maturitu. Troufáme si říci, že naši absolventi jsou velmi kvalitně připravení, a to i na navazující studium na vysoké škole.
Jak jsem již říkala, je pravdou, že jsme škola, kde převažují žáci kluci, ale přesto ve škole dívky máme. Nejvíce je jich asi obvykle v Technickém lyceu, ale jsou i v oboru IT nebo Elektrotechnice. A je pravdou, že pokud už si holky technický obor vyberou, pak proto, že je to opravdu zajímá a dokáží být velmi dobré. Výpočetní techniku si volí třeba ty, které by se chtěly věnovat webdesignu a do budoucna třeba marketingu a v Elektrotechnice je nyní velmi atraktivní obor Internet věcí. Takže neváhejte, a těšíme se na Tvou přihlášku. Pokud budeš mít kamarádku nebo spolužačku, která o studiu u nás také přemýšlí, můžete být – samozřejmě pokud budete mít stejný obor studia – spolu ve třídě. Jinak se určitě potkáte ve školní jídelně nebo při hodinách tělesné výchovy. Tělocvik mají holky samostatně.
Naše škola umožňuje individuální vzdělávací plán, takže se škola a sport skloubit dají. Máme tu žáky, kteří právě hrají závodně hokej, fotbal, florbal nebo se třeba na vrcholové úrovni věnují střelbě. Na začátku školního roku prostě podáš žádost o IVP. Doložíš nám potvrzení ze svého sportovního klubu a pak Ti budou stanoveny přesné podmínky pro splnění podmínek pro klasifikaci. Je však třeba počítat s tím, že nastoupíš na novou školu, čeká Tě nový režim studia a obory, které ze základní školy neznáš. Celkově je tak první půlrok pro všechny v nové škole náročnější.
Bohužel bezlepkovou stravu v naší školní jídelně nezajišťujeme. Obvykle máme výběr ze třech teplých obědů, přičemž jeden bývá bezmasý. V takovém případě je vhodnější, pokud si můžete zajišťovat stravu samostatně.

Nenech si utéct žádnou novinku

Sleduj nás na sociálních sítích nebo si naistaluj naši aplikaci a my ti pošleme to nejdůležitější – pozvánky, termíny, odkazy a více.

Podívejte se, jak u nás na DOD vypadalo

Kde je SPŠE a jak se k nám dostaneš?

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň

Koterovská 828/85
326 00 Plzeň

Nenašli jste odpověď na to co Vás zajímá? Napište nám svůj dotaz. V co nejkratší době Vám odpovíme a Váš dotaz s odpovědí zveřejníme i pro ostatní.

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš e-mail (vyžadováno)

    Váš dotaz


    Nebo nám napiš na Facebook nebo email spse@spseplzen.cz?